Благодійний фонд Урбанського «Придунав’я» допомагає громаді села Матроска Ізмаїльського району відновлювати зруйновану 35 років тому Свято-Миколаївську церкву.
На її місці зберігся тільки фундамент, і на ньому тепер залито нове підставу під майбутній сільський храм.
Ініціаторами цієї ідеї виступили місцеві жителі – двоюрідні брати Юрій Загоненко і Дмитро Васильченко, які зуміли по крупицях, що зберігаються в державних і особистих архівах на території трьох країн, зібрати все, що дозволить відтворити церкву такою, якою вона була до руйнування.
План храму, побудованого в 1893 році, знайшли в архіві в Петербурзі, а з фотографій, що зберігаються у односельчан, відновили зовнішній вигляд церкви.
Підготовча робота йшла в хорошому темпі: рішення відновити сільський храм було прийнято в березні 2018 го – в рік, коли храму виповнилося б 125 років.
Уже в травні митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел заклав у фундамент церкви капсулу з пам’ятною посланням нащадкам, в якому окреслили значимість того, що відбувається події. Крім того, в основу майбутнього храму митрополит заклав мощі святих мучеників Максима, Вікентія і Віктора Римських.
Фундамент планувалося залити восени, але завадила відсутність коштів.
Тоді Дмитро і Юрій, які зареєстрували благодійний фонд, оголосили акцію «З кожної сім’ї – куб бетону на фундамент храму».
– Нам потрібно було 100 кубів бетону, – розповідає Дмитро. – Люди відгукнулися – в списку 40 осіб, хтось давав на куб, хтось – більше. Зібрали!
Паралельно зі збором коштів йшла розчищення старого фундаменту – і будівельники наткнулися на склеп, в якому в 1910 році був похований архієпископ Кишинівський і Хотинський Неофіт. На початку 60-х років труну з тілом знаменитого служителя перепоховали на цвинтарі.
– Ми плануємо розчистити склеп, – повідомив Дмитро Васильченко.
… Брати зізналися, що всі ці півтора року було непросто – хтось не вірив в затію відновити сільський храм: спроби робилися і раніше … А хтось із селян прямо заявляв, що буде допомагати, тільки коли побачить, що справа зрушила з мертвої точки.
Але поступово недовіру відступало.
І тим швидше, чим активніше велися роботи на місці майбутньої церкви.
– А ось брати Урбанський відразу стали допомагати, – каже Дмитро, з радістю показуючи на новий фундамент, який вже стоїть. А потім додає, що з такою ж радістю приходять допомагати і мешканки Матроски.
– Ось якщо мужики тут працюють як будівельники, то жінки приходять годувати нас, – посміхається Дмитро. – Завжди смачно!
… Заливка фундаменту відбулася 17 вересня.
Тепер в роботі буде перерва. По-перше, фундамент повинен вистоятися (так кажуть будівельники). А, по-друге, тепер треба збирати гроші на стіни.
– Ми хочемо зробити цю церкву такою, якою вона була при наших батьків і дідів, – кажуть брати. – Так буде правильно.
Нагадаємо, благодійний фонд Урбанського «Придунав’я» бере участь у відновленні храмів Придунав’я: в селах Дунайське, Ларжанка, Стара Некрасівка, Каланчак, Суворове Ізмаїльського району, Плавні, Новосільське (недільна школа), Лиманське Ренійського району та багатьох інших.