У суботу, 2 листопада, в Ізмаїльській картинній галереї відбулась презентація спільної українсько-турецької монографії «Ізмаїл та його фортифікація (за джерелами XVI-XIX ст.)». Автори монографії – відомі дослідники професор Мехмет Тютюнджі (Нідерланди) і професор Андрій Красножон (Україна).
Ця праця стала результатом спільної роботи двох дослідників історії Бессарабії, а що відбулася презентація стала першою в Україні.
Наймасштабніше дослідження історії Ізмаїла включає в себе матеріали, які раніше не були відомі не лише широкій аудиторії читачів, але навіть й фахівцям! У книзі представлені карти, документи та інші відомості, що стосуються історії Ізмаїла від XVI до XIX століття – в цілому більше 600 сторінок унікальної інформації з 14 архівів кількох країн!
На жаль, значна частина історії Ізмаїла безнадійно втрачена: серед опублікованих фотокопій документів – акт про знищення архіву міста, підписаний якимись військовими, які, вочевидь, не захотіли перевозити пачки документів і просто спалили їх у вогні…
Вчені з’ясували, що історія міста починається з документа, який датується листопадом 1589 року і наказує упорядкувати місцевість біля переправи через Дунай.
У 1589 році місто називалось Мехмедабад, його навіть називали Мехмедабад-Багдаді – тобто, місто Мехмеда, яке можна порівняти з Багдадом! Заснував його за наказом султана Мурада III головний розпорядник його гарема, третя людина в османській державі і один з найбагатших людей того часу – Мехмед Хабіші-ага. Його могила збереглась до сьогоднішніх днів і знаходиться в Стамбулі (там також планується презентувати монографію про Ізмаїл).
– Цю книгу можна назвати особливою, – розповідає професор Андрій Красножон. – З наукової точки зору зроблено велику справу. Разом з моїм голландським колегою доктором Мехмедом Тютюнджі ми зібрали понад 200 документів з європейських, турецьких, українських, російських, молдавських архівів від 1540-х до 1870-х років. Ці джерела розповідають історію Ізмаїла без інтерпретації. Ми їх зібрали, систематизували, переклали українською, турецькою, англійською мовою та відкоментували для читача.
Титанічна праця (саме так охарактеризував її декан Ізмаїльського держуніверситету Іван Татаринов, – ред.) вчених, істориків та перекладачів дозволила читачу вивчити документи. При цьому книга цікава не лише вченим і дослідникам історії, а й всім, хто цікавиться минулим Ізмаїла.
– Презентована сьогодні монографія унікальна з багатьох точок зору, – зазначив народний депутат України Анатолій Урбанський. – Робота написана зрозумілою для непрофесіоналів мовою і містить багато ілюстрацій, тому, переконаний, в бібліотеках будуть цілі черги з бажаючих ознайомитись з цією роботою. Хочу подякувати авторам за виконану роботу. Саме завдяки вам ми дізналися, хто насправді заснував місто, якою була перша назва, а також про ті інтриги, які розгорнулися у зв’язку з його заснуванням.
– Велике спасибі панам вченим, що вони знайшли ці документи і показали їх широкій аудиторії, – зазначив заступник міського голови Ізмаїла Сергій Баткілін. – Це не тільки історична праця, то, як він написаний – це мистецтво!
– Щасливий бути сьогодні на цій винятковій події, – зазначив Генеральний консул Турецької Республіки в Одесі Садин Аййилдиз. – Між нашими країнами дуже хороші взаємини: в політиці, культурі, туризмі, торгівлі, освіті. Але ви знаєте, я думаю, наш загальний потенціал саме в історії повною мірою ще не був використаний. А завдяки цій книзі, я сподіваюсь, вчені наших країн будуть працювати разом, щоб нашу загальну історію об’єктивним чином донести наступним поколінням.
…Книга дозволить читачеві чітко уявити собі Ізмаїл на його початковому етапі історії, а також його жителів. Це було імперське місто з мультинаціональною культурою і жвавою торгівлею – центр регіону!
– Чим більше цих книг буде зберігатись в музеях і бібліотеках, тим більше шансів, що історія Ізмаїла буде збережена, – зауважив автор монографії Андрій Красножон, вручаючи свою книгу історикам, музейникам та бібліотекарям, які приїхали на презентацію.
Крім книг на заході представили точну кольорову копію дарчої грамоти 1589 року – установчого документа по заснуванню Ізмаїла, підписаного султаном Мурадом III (її довжина – 5 метрів!). Автори дослідження вручили її народному депутату України Анатолію Урбанському, а, парламентар, у свою чергу, подарував документ Ізмаїльському історичному музею А.В. Суворова.
– Через 400 років Ізмаїл вперше отримав на руки офіційний документ про своє заснування, – зазначив професор Мехмет Тютюнджі.
Монографія, створена за підтримки народного депутата України Анатолія Урбанського, вже сьогодні високо оцінена вченими різних країн як зразок спільного історичного дослідження й еталон подачі історичних документів з точки зору їх інтеграції в одне видання.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що ізмаїльські театрали підкорили Черкаси.